Вишукано й шляхетно відбулося закриття 76-го концертного сезону Полтавської обласної філармонії

23 червня у великій виставковій залі Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) ім. Миколи Ярошенка перлини європейської музики подарували глядачам яскравий виконавець, композитор, диригент і педагог Меліх Селен та камерний оркестр імені Дмитра Ахшарумова під керівництвом Олександра Аврамова.

Це вже друга зустріч турецького віолончеліста-віртуоза з місцевою публікою. Натхненний успіхом після участі в концерті Полтавського академічного симфонічного оркестру, Меліх Селен радо схилився на пропозицію зіграти з філармонійним колективом, цілком обґрунтовано убачивши в ньому однодумців-професіоналів, людей «однієї крові». 

Як акцентувала ведуча концерту Катерина Юрченко, глибина особистості талановитої людини невичерпна. Справді, Меліх Селен майстерно виконує твори для віолончелі різних стильових періодів – від бароко й класицизму, проте найбільш органічно почувається в романтичній естетиці. Не випадково його називають саме романтичним митцем. Ідеться не тільки про надання переваг у виборі репертуару, але й про світогляд, що ґрунтується на ідеї самоцінності духовного і творчого буття, вірі в життєдайну й рятівну силу мистецтва, переконанні в нескінченності інтуїції й нестримності польоту фантазії. Музика – це і професія, і покликання, і сенс життя, власне, «крила». З раннього дитинства віолончель є «перекладачем душі» музиканта. «Я не втомлююся носити її і грати на ній», – сповідається слухачеві й освідчується своєму інструменту Меліх Селен.

Романтична картина світу віддзеркалюється і в його оригінальному композиторському набутку. Меліх Селен – автор  ряду яскравих творів у жанрі камерної і симфонічної музики для віолончелі й фортепіано. Значна частина його доробку вміщена у двох книгах: у «Модальних дослідженнях для віолончелі» зібрані концертні етюди з турецької музики, а в «Духовному відображенні» вміщені твори фантастичної тематики для віолончелі.   Глибока ерудиція і залюбленість в Античність, зокрема в її міфологію, історію й архітектуру, віднайшли свій вияв в образній системі таких творів, як «Ефес сюїта», «Ніса сюїта», «Сейкілос із Траллейс» та ін.

На закритті сезону прозвучали визначні твори європейського музичного мистецтва. Меліх Селен віртуозно й артистично провів своє соло в «Концерті a-moll для віолончелі та камерного оркестру» Роберта Шумана та «Сюїті для струнного оркестру» Густава Холста. «Проста симфонія» Бенджаміна Бріттена в інтерпретації полтавських музикантів під орудою Олександра Абрамова стала справжнім одкровенням, де «простота» синонімічна дитинній чистоті, щирості й розбурханості почуттів, досконалості, позірній легкості та ясності звукопису.

На завершення концерту Меліх Селен диригував камерним оркестром, котрий виконав його твір «Втеча». Це була справжня втеча від червневої спеки і земної марноти в небесні високості гармонії.

«Посланець музики». Так назвав Меліх Селен цикл музичних документальних фільмів, перша частина якого буде знята саме в Полтаві разом із місцевими колегами. Заключний концерт сезону вкотре доводить: усі вони (і то щира правда!) – посланці музики, виразники і творці позачасових мистецьких смислів, люди, котрі любов’ю до своєї справи, натхненням і щоденною працею оновлюють світ.

***

Любі наші глядачі! Дорогі наші шанувальники! Віддані наші друзі!

Сердечно дякуємо вам за те, що впродовж 76-го концертного сезону були з нами! Десятки успішних різножанрових концертів, виступів наших солістів і колективів на сценах у Полтаві й на Полтавщині, а ще, як казав поет, «в Украйні й не в Украйні», відбулися завдяки вам – талановитим у своїй любові до мистецтва і в чутливості до краси людям. Ви надихаєте на творчість, на сміливість в освоєнні нового, даруєте тверду впевненість у тому, що наша праця затребувана й високо поцінована.

Тож побажаймо одне одному доброго відпочинку та яскравих літніх вражень! Щоб у вас і в нас все було гаразд! Щоб ви і ми щасливі були!

Хай цього літа й довіку в кожному серці і в кожному домі буде сонячно. Хай будуть живі і здорові ті, кого ми любимо. Хай буде час і натхнення бачити в людях і світі прекрасне. Миру і згоди кожній родині і всій Україні!

Чекаємо на зустріч із вами у 77 концертному сезоні!

 

З пошаною і вдячністю колектив Полтавської обласної філармонії